Волейболистите ни взеха реванш от световния шампион Италия
преди 19 часаВолейболистите на България взеха реванш от световния шампион Италия за загубата на финала на Волеймондиала във Филипините през септември 2025 г. Играчите на Джанлоренцо Бленджини приземиха "Скуадра адзура" с 3:2 гейма (-18, 20, 23, -19, 9) в първия си мач от втората седмица на Волейболната лига на нациите в Любляна. "Лъвовете" постигнаха първи успех над "адзурите" от 11 години. В първия гейм италианците демонстрираха перфектна игра на блокада, въпреки че още първата точка, която бе в наша полза, показа в какво русло ще върви мачът. Защитата на италианците се оказа голям проблем за нашите, които рано изостанаха до 3:7. Съперниците се атакуваха безпощадно, а всички точки бяха драматично спечелени. Италия с много добра защита увеличи аванса си до 20:14 и поведе с 25:18. Във втората част братята Александър и Симеон Николови правиха всичко възможно да натискат максимално световните шампиони, подпомагани от капитана Алекс Грозданов, Мартин Атанасов и Аспарух Аспарухов. Резултатът бързо стана 5:1 и 9:3 за България. Италианците не намираха начин да се противопоставят и отстъпваха с 6:13, но стопиха преднината до 15:17. Епичната битка продължи точка за точка, но... само до 21:19. До края на частта българите направиха 4 точки срещу само една италианска - 25:20. Ако първите два гейма бяха с изявен фаворит, дойде ред съперниците да направят и изключително равностоен трети гейм. В него битката вървеше точка за точка до 15:15. Тогава направихме 4 точки благодарение на два аса на Мони Николов. Италианците стигнаха само до 22:23. След това нашите бяха пълни господари и триумфираха, за да поведат с 2:1 Италия заслужено стигна до тайбрек. Подобно на третия гейм, точките се редуваха до 10:10, но тогава „скуадрата“ направи серия от 3 точки и поведе с 12:10. Българите изравниха при 14:14, но италианците взеха шест точки срещу само една българска и нещата реално приключиха за четвъртата част с 25:19 за световните шампиони. Публиката в Любляна заслужи да гледа епилога на шоуто. В името на драмата станахме свидетели и на "челъндж", който продължи повече от пет минути. Съдиите дълго се чудеха, но присъдиха точката за нас - 2:2. След това Мартин Атанасов направи ас и поведохме. Дойде ред и на прекрасна атака на Александър Николов и преднината ни стана 7:5. Ас на Илия Петков направи резултата 9:6. Българите бяха решени, че реваншът срещу световните шампиони няма да бъде изпуснат. Момчетата, водени от Джанлоренцо Бленджини, се защитаваха и нападаха като истински лъвове, като отбор, който е най-добрият втори в света. Алекс Грозданов, Александър Николов, Аспарух Аспарухов пробиха италианците и резултатът стана 13:7. Първият мачбол дойде при 14:8, но го пропуснахме, а Аспарухов донесе първата победа срещу Италия от 2015 г.